Kütahya Interior Design | Altıparmak Mimarlık
MENÜ
Mutfak İç Mimari Tasarımda Püf Noktalar

Ev ve yaşanabilir ortamların tasarımı son dönemde önemli bir konu haline gelmiştir. Bu nedenle çeşitli yaşam alanları için tercih edilen tasarım fikirleri ile daha yaşanabilir alanların oluşturulması mümkün olabiliyor. Aynı zamanda bu tür ortamların hayata geçirilmesi aşamasında dikkat edilecek unsurlar önem taşıyor.


Bu alanlardan birisi olan mutfak tasarımlarının hayata geçirilmesi aşamasında dikkat edilecek unsurlar bulunuyor. Örneğin mutfağın kullanım şekli ya da renklerin seçimi gibi unsurlar tasarım aşamasında dikkat edilecek unsurlar olarak karşımıza çıkıyor. Esas olarak mutfakların nitelikli bir şekilde tasarlanması aşamasında iç mimarlar nitelikli hizmetler sunabiliyor.


Mutfak Tasarımında Kullanışlılık


Mutfak tasarımı aşamasında önem taşıyan unsurların başında kullanışlılık geliyor. Ortam ne kadar güzel olursa olsun eğer yeterince kullanışlı değil ise bir anlam ifade etmemektedir. Aynı zamanda kullanışlılık kullanılan en yoğun ortam burası olduğundan dolayı önem taşıyor. Günümüzde kullanışlılık mutfak tasarımında öne çıkan unsurların başında geliyor.


Tasarım aşamasında dikkat edilen bu tür uygulamalar ile mutfakların hem daha şık hem de daha kullanışlı olması mümkün olabiliyor. Aynı zamanda kullanışlılık ev sahibinin mutfak alanlarını daha fazla tercih etmesine neden olabiliyor. Bu tür nedenlerden dolayı mutfak tasarımı aşamasında kullanışlılık öne çıkan bir unsur olarak biliniyor.


İç Tasarımda Renklerin Seçimi


Renk seçimi mutfak iç mimari çalışmalarında önem arz ediyor. Bir mutfağın klasik mutfaklardan farklı olarak öne çıkan özellikleri arasında renk ve dekor seçimi ön plana çıkıyor. Bu tür nedenlerden dolayı mutfaklar için renkleri seçimi aşamasında doğru karar vermek önem arz ediyor. Bu tür kuralların başında mutfaklar için bir renk cümbüşüne gerek olmadığıdır. Bu nedenle en fazla 5 renk yeterli oluyor.


Renk seçimi mutfakta kullanılacak eşyaların ve mobilyaların seçimi aşamasında önem arz ediyor. Bu tür nedenlerden dolayı iç mimari aşamasındı renklerin seçimi aynı zamanda eşyaların seçimi anlamına geliyor. Bu tür nedenlerden dolayı eşya seçimi konusunda da beklentilerin karşılanması ve ahengin korunması önem taşıyor. Bu tür özellikler ile yapılan tasarım çalışmaları sayesinde daha yaşanabilir alanlar oluşturulabiliyor.


Mutfak Tasarımında İlham Veren Fikirler


Eğer aklınızda yeni bir mutfak tasarımı hakkında yeterli bilgi bulunmuyor ve fikir almak istiyor iseniz bu durumda yeni akımlara göz atabilirsiniz. Günümüz akımlarından birisi olan yenilikçi fikirleri açısından açık mutfak konsepti son dönemde ülkemizde tercih edilen bir tasarım fikri olarak ön plana çıkıyor.


Bir nevi Amerikan mutfak modeli olan bu tasarım esasında yaşam alanı ile mutfak alanını birleştirmekle birlikte yeni fikirler arayanlar açısından önem taşıyor. Aynı zamanda bu tür mutfak fikirleri sayesinde insanların bu tür alanları daha yoğun kullanması mümkün olabiliyor. Bu tür nedenlerden dolayı yenilikçi fikirlere daha fazla ihtiyaç duyuluyor.


Daha Kullanışlı Mutfaklar


Mutfakların hem daha şık hem de daha kullanışlı olması açısından önemli unsurlar bulunuyor. Mutfak alanında bırakılması gereken boş alanların yanı sıra aynı zamanda mutfak tezgahının dizaynı ya da ocağın konumlandırılması gibi unsurlar sayesinde daha nitelikli kullanım mümkün olabiliyor. Aynı zamanda bu tür tasarım fikirleri ile mutfağın alanı dar olsa dahi daha geniş bir kullanım imkanı ortaya çıkıyor.


Mutfağın daha kullanışlı olması açısından önem taşıyan bir diğer unsur ise genellikle çeşitli eşyaların yerleştirilmesi aşaması olarak ön plana çıkıyor. Bulaşık makinesinin yanı sıra buzdolabının yerleştirilmesi ve diğer küçük ev aletlerinin yerleştirilmesi gibi detaylar bu açıdan önem taşıyor. Aynı zamanda bu tür detaylar daha fazla boş alan oluşturulması açısından önem taşıyor.


Yenilikçi Tasarım Fikirleri


Tasarım fikirlerini mutfak tasarımı aşamasında dikkate almak önem taşıyor. Bu tür nedenlerden dolayı daha modern tasarım fikirleri ile mutfak alanlarının daha şık görünmesi de mümkün olabiliyor. Aynı zamanda basit birkaç değişiklik ile mutfakların daha ferah bir hale gelmesi mümkün olabiliyor. Günümüzde bu tür basit fikirler için iç mimar hizmeti alabilirsiniz.


Bunun yanında yenilikçi tasarım fikirleri ile moda tasarımlar ile daha modern bir görünüm elde etmek mümkün olabiliyor. Aynı zamanda bu tür yenilikçi fikirleri sayesinde hızlı bir şekilde eşyaların tasarımı ve mutfağın tasarlanması ile birlikte daha yaşanabilir ortamların ortaya çıkması da mümkün olabiliyor.


Mutfağı Baştan Tasarlayın


Tasarım fikirleri ile başınız döndü ise kendi fikirlerinizi hayata geçirebilirsiniz. Bu aşamada ilk olarak tasarım fikirlerinin birbiri ile ne kadar uyumlu olduğu öne çıkıyor. Eğer tasarım amacınız daha sade bir ortam oluyor ise bu durumda renk seçimlerinizi buna göre yapmanız gerekiyor. Yok ana temanız daha zengin bir görünüm elde etmek ise ona göre renk ve eşya seçimi yapabilirsiniz. Günümüzde farklı fikirler için farklı tasarım çalışmaları yapmak mümkün olabiliyor.


Aynı zamanda gerek ışık kullanımı gerekse de desenlerin seçimi gibi aşamalar açısından mutfak tasarımı yaşanabilir ortamların tasarımı aşamasında en başta gelen alanlar arasında bulunoyr. Aynı zamanda bu alanların nitelikli tasarımı aşamasında yenilikçi fikirler edinmek için de yine farklı öneriler ön plana çıkıyor. Uyumlu renk seçimi daha fazla boş alan bırakılması gibi detaylar ile mutfağınızı daha verimli bir hale getirebilir ve daha yaşanabilir ortamlar tasarlayabilirsiniz. Günümüzde farklı mutfak tasarım fikirleri için iç mimari hizmeti veren firmalar ya da kişilerden fikir alabilirsiniz.