Kütahya Interior Design | Altıparmak Mimarlık
MENÜ
Dondurmacı Dükkanı Tasarımı Nasıl Olmalı ?

Bir dondurma dükkanının başarısı ürünlerin kaliteli olmasının yanında aynı zamanda ortamın tasarımı ile de doğrudan ilişkilidir. Esas olarak dükkanın iç ve dış tasarımlarının meydana getirilmesi ile birlikte başarının gelmesi de kaçınılmaz oluyor. Günümüzde dondurma tasarımı ile ilgili farklı konseptlerin ön plana çıkması ile birlikte daha başarılı ortamların ortaya çıkması mümkün olabiliyor.


Aynı zamanda dükkan içi ya da dükkan dışı tasarım sayesinde dondurmacı tasarımlarının müşterilerin beklentilerinin karşılanması aşamasında önemli bir unsur olarak öne çıkması mümkün olabiliyor. Günümüzde dondurma ürünlerinin satışının yapıldığı bu alanlar aynı zamanda sunumun yapıldığı göz alıcı ortamlar olarak tasarlanabildiğinden dolayı müşteri memnuniyetinin sağlanması aşamasında bu tür özellikler önem taşıyor.


Örnek Dükkan Tasarımları


Tasarım aşamasında sadelik arayanların tercihleri farklı olabiliyor. Bu tür tasarım tercihleri aynı zamanda modern bir görünüm sağlayabildiği gibi eğlenceli tasarımlar ve renkli tasarımlar da ön plana çıkabiliyor. Günümüzde dükkan tasarımlarında farklı konseptlerin ön plana çıktığı görülüyor. Daha ciddi tasarımların yanı sıra aynı zamanda daha eğlenceli, cıvıl cıvıl tasarımların da öne çıktığı görülüyor.


Örnek dükkan tasarımlarında müşterilerin beklentilerini karşılayacak nitelikte ince ayrıntıların ön plana çıktığı görülüyor. Ürünlerin görseller ile ifade edilmesinin yanı sıra renklerin seçimi gibi aşamalar müşterinin bir albeni hissine kapılmasına neden olabiliyor. Aynı zamanda bu tür tasarımlar ile önemli bir alan konsepti de mümkün olabiliyor.


Dükkan Tasarımında Ögelerin Yerleşimi


Yaz aylarına yelken açtığımız şu günlerde aynı zamanda dükkan tasarımı konusunda yeniliklerin de göze çarptığı görülüyor. Ülkemizde hizmet veren çeşitli kurumsal dondurma firmaların tasarımlarına baktığımız zaman her sene yenilenen konseptlerin ön plana çıktığını görmek mümkün. Bunun yanında dükkan içerisinde bulunan çeşitli unsurların planlanması ve bazı ayrıntıların da öne çıkması tasarım açısından önemli görülüyor.


Bunun dışında kullanılan eşyaların seçimi ve müşterilerin hem rahat hem de ferah bir ortamda ağırlanması gibi amaçlar dahilinde dondurma dükkan tasarımları ön plana çıkıyor. Günümüzde bu tür tasarım imkanları ile başarılı çalışmalar hayata geçiyor. Aynı zamanda bu tür ögeler sayesinde dükkanların daha albenili olması da mümkün olabiliyor.


Dondurma Dükkanı Tasarımında Renk Seçimi


Renk seçiminde hedef kitlenin özellikleri dikkat çekiyor. Çocuklar genellikle daha renkli ortamlardan hoşlanmakla birlikte yetişkin kitleye hitap eden ortamların daha ciddi tasarımlar ile ortaya çıktığı görülüyor. Aynı zamanda renklerin yanı sıra kullanılan desenler ve çizgiler de yine bu tür ortamların tasarlanması aşamasında önem taşıyor.


Günümüzde ortam tasarımı aşamasında soğuk renklerden ziyade daha fazla albenisi olan canlı renklerin seçimi ön plana çıkıyor. Çünkü esasen dondurma bir yaz yiyeceği olduğundan dolayı kullanılan renklerin yaz aylarını anımsatan ve daha sıcak bir ortamı temsil eden renklerden seçilmesi önem taşıyor. Günümüzde bu tür renklerin kullanımı öne çıkıyor.


Dükkanda Bulunan Eşyaların Dizaynı


Başarılı bir tasarım için alan içerisinde bulunan tüm ögelerin düşünülmesi gerekior. Örnek tasarımlar incelendiğinde farklı fikirlerin ön plana çıktığı görülüyor. Külah şeklinde oturma koltuklarının yanı sıra seyyar dondurma satıcısı şeklinde kullanılan tasarım eşyaları da ortamın albenisini arttıran unsurlar olarak ön plana çıkıyor.


Bu tür ögeler ile ortamın zenginleştirilmesi ve müşterinin daha fazla vakit geçirmesinin önünün açılması mümkün olabiliyor. Bu tür ögeler daha zengin bir ortam oluşturmanın yanı sıra daha fazla dikkat çektiğinden dolayı müşterilerin de bu tür ortam tasarımlarını dikkate aldığı görülüyor. Bu tür nedenlerden dolayı dükkan tasarımında yenilikçi fikirlerin ortamın tasarımı açısından önemi büyük oluyor.


Dondurma Dükkanı Tasarımında İç ve Dış Mekan Tasarımı


Bu tür ortamların tasarımı aşamasında iç mekanların olduğu kadar dış mekanların tasarımı da önem taşıyor. Müşterinin ilk fikir edindiği kısım olan dış mekanlar bu açıdan müşterinin olumlu intiba edinmesi adına önem taşıyor. Aynı zamanda markanın güçlü olması adına da bu tür tasarımlar ön plana çıkıyor.


Günümüzde gerek tasarımlar gerekse de yansıtılan konseptler açısından ortamın dış yüzü olan dış mekan tasarımlarının anlatılmak istenilen ifadeye uygun olması önem taşıyor. Günümüzde bu tür tasarım ögeleri ile dış yüzeyin önemli bir müşteri sağlaması mümkün olabiliyor. Bu tür dış mekan çalışmaları aynı zamanda müşterilerin ilk fikirlerinin oluşması adına da önem taşıyor.


Ürün Kalitesi Kadar Ortamda Önemli


Ürünleriniz ne kadar kaliteli olursa olsun, eğer sunum aşamasında yeterli oranda başarılı değil iseniz bu durumda yeterli başarı elde edemeyebilirsiniz. Aynı zamanda ürünlerin sunulduğu ortam müşterinin beğenisini doğrudan etkileyen bir özellik taşıyor. Günümüzde ortam ürünün önüne geçebiliyor. Bazı yerlerde ürün kötü olsa dahi ortam kötü durumu kurtarabiliyor.


Bu tür nedenlerden dolayı ortam tasarımı önem taşıyor. Ürünlerin kalitesinin yanı sıra sunumun da başarılı ortamlarda müşteriye ulaştırılması ile birlikte başarı kendiliğinden geliyor. Ayrıca müşteriler için üründen ziyade zevkle zaman geçirebilecekleri ortamlar da önem taşıyr. Bu tür nedenlerden dolayı son dönemde dükkan tasarımı konusunda başarılı örnekler ön plana çıkıyor.


Aynı zamanda bu tür ortamlar sosyal medya ortamlarında müşteriler tarafından tavsiye edilerek diğer müşterilerin bu tür ortamları tercih etmesinin de önü açılıyor. Günümüzde ortam tasarımı aynı zamanda dükkanın bir nevi reklamı olduğundan dolayı dikkate değer bir şekilde önemli hale gelmiş bulunuyor. Bu konuda çeşitli tasarım firmaları hizmet veriyor.