Kütahya Interior Design | Altıparmak Mimarlık
MENÜ
İlham Verici Tasarımlar
Nitelikli ve ilham verici bir projenin, sürecin devamlılığı kadar işverenle etkileşimli bir diyalog sayesinde mümkün olduğuna inanıyoruz.
Diğer alanlardaki projelerimize de göz atabilirsiniz
Yaşam Alanları İçin Tasarımlar
Projelerimiz
Ticari Alanlar Kütahya cafe, restaurant, dondurmacı, pastane ve tüm ticari işyerleri için profesyonel mimarlık ofisi
Projelerimiz
Konsept Oluşturma
Projelerimiz

Konsept Oluşturma


Günümüzde konsept iç mekan dizaynı aşamasında önem taşıyan bir unsur olarak ön plana çıkıyor. Aynı zamanda cafe restoran gibi işletmelerin her sene yeni konseptler ile iç mekanları düzenlemesi ile birlikte yeni tasarımların hayata geçtiği görülüyor. Her sene değişen moda akımlara bağlı olarak mekanların yeniden hayat bulması adına konsept oluşturmak önem taşıyor.


Aynı zamanda konsept oluşturmak bir nevi mekan yenileme olarak da ön plana çıkıyor. Günümüzde konsept oluşturmak adına iç mimari çalışmaları öne çıkıyor. Bu tür çalışmalar sayesinde müşterilerin yenilenmiş ortamlarda hizmet alması ve verimliliğin daha üst seviyelere taşınması mümkün olabiliyor. Günümüzde konsept çalışmaları sıklıkla görülen yenilikçi tasarım çalışmaları olarak biliniyor.


Konsept Ne Demektir?


Kelime anlamı olarak konsept kelimesi anlayış olarak ön plana çıkıyor. Mekan tasarımı aşamasında bu kavram genellikle yeni bir anlayış ile mekanların dizayn edilmesi anlamına geliyor. Esas olarak konsept bir mekanın belirli bir yenilikçi yaklaşım ya da yenilikçi bir mimari fikir etrafında yeniden dizayn edilmesi çalışmaları kapsıyor.


Günümüzde konsept en temel anlamı ile bu şekilde ifade ediliyor. Bu tür nedenlerden dolayı konsept oluşturmak ve bir mekanı yeni konseptlere uygun olarak dizayn etmek önem taşıyor. Müşterilerin yenilik beklentilerinin karşılanması ve aynı zamanda konsept çalışmalarının hayata geçirilmesi aşamasında bu tür hizmetler son yıllarda daha fazla oranda tercih edilen iç mimari çalışmaları olarak ön plana çıkıyor.


İç Mimaride Konsept Oluşturmak


İç mimari çalışmalarda konsept oluşturmak adına öncelikle malzeme ve ürün seçimi yapılmalıdır. Bu tür ürün tasarımı aynı zamanda kabul edilen konsepte uygun olarak seçilmelidir. Günümüzde bu tür detayların yanı sıra gerek renklerin seçimi gerekse de kullanılacak desenlerin seçimi aşamasında ana tema olan konsepte uygun olan modellerin ve tasarımların ön plana çıkması ile birlikte konsepte uygun çözümlerin hayata geçirilmesi mümkün olabiliyor.


Modern konseptlerin yanı sıra klasik konseptler örnek çalışmalarda öne çıkabiliyor. Bunun gibi farklı konseptler için uygulanan bu tür yenilikçi fikirler ile mekanların dönemin ruhuna göre dizayn edilmesi ile birlikte müşterilerin beklentilerinin karşılanması ve daha yüksek bir müşteri memnuniyetinin sağlanması mümkün olabiliyor.


Örnek Konsept Çalışmaları


Ana tema olarak klasik konsepti ya da antika konsepti gibi farklı unsurlar ön plana çıkabiliyor. Bu tür çözümler nedeni ile konsepte özel antika ürünlerin seçimi ve duvar boyalarının eskiyi hatırlatan çizgiler ile bezenmesi gibi çalışmalar iç mimari çalışmalarında öne çıkabiliyor. Bunun yanında eğer yenilikçi bir konsept belirlenmiş ise bu durumda bu konsepte uygun yenilikçi eşyaların kullanılması ve renk seçimlerinin bu türden konsepte uygun çalışmalar olması önem taşıyor.


Aynı zamanda mekanın ruhuna uygun konsept seçimi ile daha ciddi bir ortam tasarımı mümkün olabilirken bunun yanında daha canlı renkler ile daha eğlenceli ortamların hayata geçirilmesi de mümkün olabiliyor. Günümüzde konsept çalışmaları bu tür örnekler üzerinden çeşitlenebiliyor.


Konsept Tasarımında Amaç


Temel olarak bu tür tasarım çalışmalarında esas amaç dikkat çekmek olarak ön plana çıkıyor. Aynı zamanda bu tür çalışmalarda tasarım ile daha göz alıcı mekanların iç tasarımının gerçekleştirilmesi mümkün olabiliyor. Günümüzde bu türden çalışmalar aynı zamanda daha fazla ticari kazanç elde etmek adına da önem taşıyor.


Bu tür tasarım çalışmalarının sağladığı bir avantaj mekânsal bütünlüğün sağlanması olarak ön plana çıkıyor. Günümüzde konsept çalışmaları ile birlikte ortamın daha sade ya da daha karmaşık görünmesi ve moda akımlara uygun ortamların elde edilmesi mümkün olabiliyor. Profesyonel olarak edinilen bir konsept tasarımı ile tekrara düşmeden ortamların dizayn edilmesi ve bu tür dizaynlar ile müşterilerin daha ferah ve huzurlu ortamlarda hizmet alması da mümkün olabiliyor. Günümüzde ortam tasarımları bu tür nedenlerden dolayı önem taşıdığından dolayı bu tür işletmeler bu çözümlere yöneliyorlar.


Konsept Tasarımında Yenilikçi Fikirler


Tasarım aşamasında yenilikçi fikirler önem taşıyor. Bu tür konsept çalışmaları ile müşterilerin daha yenilikçi fikirleri ile dizayn edilmiş iç ortamlarda bulunması mümkün olabiliyor. Aynı zamanda çeşitli iç mimari çalışmalarından esinlenerek hayata geçirilen bu tür çalışmalar neticesinde ihtiyaç duyulan çalışmalar için yenilikçi fikirler önem taşıyor.


İnsanlar mekânların zamanla değişmesi ile birlikte yeni bir ortama girmiş gibi olduklarından verimlilik ve müşteri memnuniyeti artıyor. Bu nedenle iç mimari akımlar konusunda yenilikçi yaklaşımları takip etmek önem taşıyor. Aynı zamanda bu tür yenilikçi yaklaşımlar ile çalışanların da daha nefes alan ortamlarda çalışması ile birlikte daha yüksek başarı elde edilmesi de mümkün olabiliyor.


Konsept ve Çalışma Ortamı


Sadece ticari işletmeler açısından müşteri memnuniyeti tarafından olaya bakmamak lazım. Aynı zamanda bir işletmenin çalışanlarının daha rahat bir ortamda çalışabilmesi adına da konsept değişiklerinin zaman zaman hayata geçirilmesi önem taşıyor. Bu tür değişimleri maliyetli olsa da zamanla verimlilik açısından bu tür maliyetlerin karşılanması mümkün olabiliyor. Aynı zamanda bu tür çalışmaları ile yüksek verimli ve çalışan taraflı ortamlar daha kolay tasarlanabiliyor.


Günümüzde büyük şirketlerin yanı sıra küçük işletmeler de bu tür konsept oluşturma çalışmaları ile birlikte nitelikli alanlar oluşturmak adına önemli çözümleri hayata geçiriyorlar. Aynı zamanda bu tür konsept çalışmaları ile müşterilerin yanı sıra işletme sahiplerinin de daha başarılı çözümlere odaklanması mümkün olabiliyor.